logo
Înapoi
ILegis Romania
  • Stiri Legislative
  • Adrese Utile
  • Podcasturi iLegis
  • Legislaţie românească
  • Jurisprudenţă românească
  • Practică judiciară
  • Jurisprudenţă fiscală
  • Legislaţie UE
  • Jurisprudenţa UE
  • Universul Juridic
  • Jurisprudenţă CEDO
    • CEDO Internaţională
    • CEDO Românească
  • Calendar fiscal
  • Societati
    • MOFp4
    • Cauta firma
  • Analiză firme
    • Rapoarte societăți
    • Dosare în instanţă
    • BPI
    • MOF4
    • Monitorizări
  • Corespondenţă coduri
    • Cod civil
    • Cod procedură civilă
    • Cod penal
    • Cod procedură penală
  • Corespondenţă fiscală
    • Cod fiscal
    • Cod de procedură fiscală
  • Corespondenţă regulamente
  • Corespondenţă cod administrativ – legislație anterioară
  • Management achiziţii publice
    • Anunţuri
    • Jurisprudenţă achiziţii publice (Jurisprudenţă CNSC)
    • Îndrumar achiziţii publice
    • Ghid achiziţii publice
    • Jurisprudenţă CNSC
    • Corespondenţă achiziţii
    • Clarificări achiziţii
  • Monitorizări reviste
  • Doctrine
  • Sinteze economice
  • Modele tip
  • Contracte colective
  • Autorizaţii / Proceduri
  • Dicţionare
  • Definiţii şi abrevieri
  • Coduri clasificări
  • Monitorizare firme
  • Insolvenţă
    • Srv Monit forme
    • Legea insolvenţei
  • Dosare în instanţă
Recommend Print

Nivelul contribuției la Pilonul II de pensii private obligatorii se va majora din 2024!

  • Created
    Luni, 21 Martie 2022
  • Created by
    Ana-Maria CTCE
  • Last modified
    Luni, 21 Martie 2022
  • Revised by
    Ana-Maria CTCE
  • Voting
    Average rating
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5
  • Favourites
    591 Nivelul contribuției la Pilonul II de pensii private obligatorii se va majora din 2024! /content_page/item/591-nivelul-contributiei-la-pilonul-ii-de-pensii-private-obligatorii-se-va-majora-din-2024
  • Categories
    Actualitate

Guvernul a aprobat în ședința de miercuri, 16 martie 2022, un act normativ care prevede majorarea cu un punct procentual, începând cu 1 ianuarie 2024, a contribuțiilor la fondurile private de pensii (Pilon II).

Măsura este inclusă în Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), care prevede totodată, ca termen de adoptare, data de 31 martie 2022.

Ordonanța de urgență nr. 23 din 16 martie 2022 pentru completarea art. 43 din Legea nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat a fost publicată în aceeași zi în Monitorul Oficial nr. 259 din 16 martie 2022.

Potrivit unui comunicat aparținând Serviciul Comunicare, Mass-Media și Relații cu Publicul din cadrul Ministerului Muncii și solidarității Sociale, reforma privind sistemul de pensii propusă în Planul Național de Redresare și Reziliență vizează elaborarea legislației prin care sunt urmărite asigurarea pe termen mediu și lung a sustenabilității și a predictibilității sistemului public de pensii, respectiv sustenabilitatea Pilonului II de pensii.

Prin actul normativ adoptat, se asigură respectarea calendarului stabilit prin PNRR (componenta C8, R6, jalon 213), contribuțiile la Pilonul II de pensii fiind în linie cu prevederile Strategiei Fiscal Bugetare.

Contribuția la fondurile de pensii administrate privat este parte din contribuția de asigurări sociale datorată sistemului public de pensii și se deduce din veniturile brute lunare care reprezintă bază de calcul pentru contribuția de asigurări sociale.

    Baza de calcul, reținerea şi termenele de plată a contribuției la fondul de pensii sunt aceleași cu cele stabilite pentru contribuția de asigurări sociale.

    Așadar, începând cu data de 1 ianuarie 2024 cota de contribuție la fondul de pensii este de 4,75%, față de 3,75%. Potrivit Legii nr. 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat, actuala cotă de contribuție la fondul de pensii, de 3,75%, se aplică de la data de 1 ianuarie 2018.

    Majorarea contribuțiilor la pensiile administrate privat, adică Pilonul II de pensii, este prevăzută în Planul Național de Redresare şi Reziliență (PNRR) PNRR; Ordonanța de urgență pentru majorarea efectivă a apărut acum deoarece condiția privind asigurarea sustenabilității Pilonului II de pensii, asumată prin acest plan național, trebuia îndeplinită până la sfârșitul acestei luni.

    Mai mult, trebuie menționat că nerespectarea termenelor asumate prin PNRR generează întârzieri în implementarea acestuia, ceea ce se reflectă, de fapt, asupra gradului de absorbție a fondurilor alocate României.

    Măsura propusă acum este menită să vină în sprijinul „asiguraților care contribuie la un fond de pensii administrat privat, pentru care aceștia vor beneficia de o pensie privată”, potrivit notei de fundamentare.

 

Forma consolidată a Legii nr. 411 din 18 octombrie 2004 poate fi accesata AICI!

Tweet
iLegis - Toate drepturile rezervate - Termeni si Condiţii | © 2026 CTCE SA logo Blog Contact